Ara
keyboard_arrow_up
Etiketler
keyboard_arrow_up
Isviçre elmasi
cilt lekesi
erkek bakim
cilt catlagi
leke
Selülit
erkek cilt bakimi
aydınlık cilt
c vitamini

Cilt Çatlakları Neden Oluşur?

message
Yorum yok
star
Total Rating: 0

Ciltte Çatlak Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Toplum içerisinde cilt çatlağı olarak da bilinen stria, cildin fazla gerilmeye maruz kalması nedeni ile çatlak bir görünümde olmasını belirtmek için kullanılmaktadır. Bu durum cildin tamamını değil, yalnızca belirli kısımlarını etkilemektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman, cildin çatlak kısımları ile normal kısımları kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Cilt çatlaklarını oluşturan pek çok unsur bulunmaktadır. Ancak günümüzde hem modern tıbbın hem de kozmetik endüstrisinin elde ettiği başarılar, cilt çatlağını bir sorun olmaktan çıkarmıştır. 

Sürekli Kilo Alıp Verme

ciltcatlagi

Cilt çatlağına neden olan sorunların başında sürekli kilo alıp verme gereklidir. Fazla kilo alımı, cildin gerilmesine ve çatlakların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Ani zayıflamalarla birlikte cildin gevşemesi de sarkma ve aynı şekilde çatlakların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Kiloyu belirli bir aralıkta stabil tutmak, bu sorunun yaşanmasını engelleyebilmektedir. Kilo alımı ya da zayıflama gerektiren durumlarda da belirli bir programa tabi olmak ve zamana yayarak bu programı gerçekleştirmek önemlidir. 

Kas Yapısında Yaşanan Değişimler

cilttecatlak

Kas yapısında meydana gelen ani değişiklikler de ciltte çatlakların oluşmasının başlıca sebeplerinden biridir. İnsanın kas ve iskelet sistemi, ömrü boyunca belirli bir hızda gelişim göstermektedir. Ancak çocukluktan gençliğe geçişte bir sıçrama noktası olarak kabul edilen ergenlik döneminde, kaslar normalin üzerinde bir hızda gelişim göstermektedir. Ergenlik dönemi, kas yapısında yaşanan hızlı değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt çatlaklarının en net göründüğü dönemlerden biridir. Bu dönemde cilt sağlığına fazlaca önem verilmelidir. 

Gebelik ve Hormon Değişimleri

dogumcatlagi

Hormon değişimleri de cilt çatlaklarının ortaya çıkışını sağlayan önemli etkenlerden biridir. Ergenlikte olduğu gibi, bazı dönemlerde insanlarda hormonların da atış göstermesi söz konusudur. Bazı hormonların aşırı üretimi ya da aşırı düşüşü, cilt sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakabilmektedir. Kadınlar açısından hamilelik, bu hormon değişimlerinin en yoğun yaşandığı dönemdir. Hormon değişimlerine ek olarak bir de karnın aşırı miktarda büyümesi de derinin gerilmesine ve çatlakların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. 

Obezite

obezitecatlagi

Daha önceki maddelerde de görüldüğü gibi, derinin gerilmesi, cilt çatlaklarının en önemli nedenlerinden biridir. Obezite, deri gerginliğinin üst düzeylere çıkmasını sağlayan sorunlardan biridir. Bu yüzden de obizete problemi yaşayan bireylerde cilt çatlakları daha yaygın görülmektedir. 

Hassas Cilt Yapısı

cilttecatlak

Doğuştan hassas yapıya sahip olan bazı cilt türleri, çok basit nedenlerden dolayı da çatlak sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan bireyler, belirli dönemlerde değil; ömürleri boyunca cilt bakımlarına özen göstermelidir. Ciltlerini etkileyen faktörleri tespit etmeleri ve onlara karşı tedbirli davranmaları da önemli bir husustur. Günümüzde kozmetik endüstrisinin hassas ciltleri korumak ve onarmak için üretmiş olduğu çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bununla birlikte, doğal ürünlerden ve yağlardan da bu konuda yararlanabilmek mümkündür. 

Kimyasal Maddeler

Temizlik, bakım ya da iş amacı ile temas edilen kimyasal maddelerin cilt üzerindeki olumsuz etkileri oldukça fazladır. Cildin uzun süre bu kimyasallarla temas halinde olması çatlakların yanı sıra cilt döküntüleri ve egzama gibi sorunların da ortaya çıkmasını tetiklemektedir. 

Vücuttaki Su Miktarının Düşmesi

ciltcatlagi

İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’lık kısmını oluşturan su, insan varlığının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hayati öneme sahiptir. Vücuttaki su miktarının eksilmesi, cilt kuruluğuna ve dolayısıyla çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek adına günlük en az 2 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir. Mevsim şartlarına göre miktarın artması ya da azalması da söz konusudur. 

Sonuç olarak; hormonal, dönemsel ve cevresel etkilere bağlı olarak ciltte çatlamaların oluşması günümüzde olağan bir problem olarak görülmektedir. Aveclinic Çatlak önleyici bakım kremi bu problemlerin önüne geçmek üzere sizin yanınızda! Çatlak oluşumu ile beraber yaşanan sarkmalar için de Aveclinic Yaşlanma karşıtı ve Sıkılaştırıcı Serum ve  Aveclinic Yaşlanma karşıtı ve Sıkılaştırıcı Krem ile pürüzsüz cilt görünümüne kavuşmak artık çok kolay! Sağlıkla kalın.