Ara
keyboard_arrow_up
Etiketler
keyboard_arrow_up
Isviçre elmasi
cilt lekesi
erkek bakim
cilt catlagi
leke
Selülit
erkek cilt bakimi
aydınlık cilt
c vitamini

Kızıl Elma Kök Hücre Nedir? Kullanım Alanları ve Etkileri Nelerdir?

message
Yorum yok
star
Total Rating: 0

Kök Hücre Nedir? Kızıl Elma Kök Hücre Neye Yarar?

Kök hücreler, azalan hücrelerin sayısını arttırmak için yararlanılan ana hücre türleridir. Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın hale gelmeye başlayan kök hücre tedavilerinde kullanılan pek çok hücre çeşidi bulunmaktadır. Kızıl elma kök hücresi de bunlardan biridir. İsviçre elması olarak da bilinen kızıl alma kök hücresi, başta cilt sorunları olmak üzere pek çok yarar sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda bu elmanın 1 aydan daha fazla bekletilmesine rağmen herhangi bir bozulma ya da çürüme yaşamaması, sahip olduğu yapının incelenmesi hususunda bilim insanlarını harekete geçirmiştir. Yalnızca İsviçre’de doğal halde yetişen ve giderek azalan kızıl elmanın yararlarının keşfedilmesi ile birlikte başta kozmetik dünyası olmak üzere, farklı sektörlerde bu meyveden yararlanılmaya başlanmıştır. 

Kızıl Elma Kök Hücre Etkileri Nelerdir?

Kızıl elma kök hücresi, en çok yaşlanma karşıtı etkisi ile ön plana çıkmaktadır. Bozulma süresi yüksek olan bu meyveden elde edilen kök hücrelerin, insanlar üzerinde kullanılmaya başlaması ile birlikte hücrelerin yenilenme hızının arttığı gözlenmiştir. Özellikle el ve yüzde bulunan hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesi hem daha genç bir görünüme kavuşmaya hem de yaşlanmasının gecikmesine katkı sağlamaktadır. Kesin olarak yapılmış bir çalışma olmasa da kırmızı elma kök hücresinin, dökülen saçları yeniden çıkarma kapasitesinin olduğu konusunda da güçlü iddialar bulunmaktadır. Deri altındaki saç hücrelerinin tedavi edilme hızını arttıran bu ürünün, zayıf köklerden bile yeniden saç çıkmasını sağlayabileceği öne sürülmektedir. Bu etkinin gerçekleşmesi, saç dökülmesi ya da kellik gibi sorunların da ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. İnsanlarda ve hayvanlarda olduğu gibi bitkilerde de kök hücreler mevcuttur. Ancak bitkilerin sahip olduğu kök hücreler, diğerlerine kıyasla daha güçlüdür. Bitki kök hücrelerinin daha etkili olmasının en büyük nedenlerinden biri, yeni bir hücre üretebilme potansiyeline sahip olmalarıdır. Yani tamamen ölmüş bir hücreyi yeniden canlandırmak ve işlevini devam ettirmesini sağlamak bitki kök hücrelerinin kullanılmasıyla olanaklı hale gelmektedir. 

kizil elma kok hucre

İsviçre elmasının içerisinde bulunan güçlü kök hücreler, insanlarda bulunan kök hücreler ile doğrudan etkileşime girmekte ve insan hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesine destek sağlamaktadır. Kozmetik ürünlerde yüzde 2 ila yüzde 3 arasında kızıl elma kök hücresinin kullanılması, beklenen yararın fazlası ile elde edilmesi anlamındadır. Bu etkisi sayesinde kızıl elma kök hücresi daha çok cilt sağlığı ve yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Cilt hücrelerini sürekli olarak yenileyen ve bu sayede yaşlanmanın erken dönemde ortaya çıkan etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan kızıl elma kök hücresi, ciltte bulunan lekelerin temizlenmesinde de son derece etkilidir. Güneş, hormon bozuklukları, ilaç alerjisi gibi durumlardan kaynaklanan cilt lekelerinin kontrol altına alınması hususunda İsviçre elmasının etkileri tartışılmazdır. Ayrıca cilt üzerinde bulunan yaraların daha erken kapanmasına ve derinin kendini daha hızlı bir şekilde yenilemesine de büyük katkı sağlamaktadır. 

kızıl elma kök hücre

Kızıl elma kök hücresine dair yapılan çalışmalar, insan hücreleri üzerinde yüzde 80’e varan oranda yenileme yarattığını göstermektedir. Elma kesildikten hemen sonra ortaya çıkan koruyucu kallus tabakası, bu etkinin temel nedenidir. Günümüzde bu mucize üründen daha fazla yararlanabilmek ve farklı alanlarda da kızıl elma kök hücresini kullanabilmek amacıyla yürütülen pek çok çalışma bulunmaktadır. Yapılan son araştırmalarda kızıl elma kök hücrelerinin UV ışınlarına karşı dirençli olduğunu da ortaya koymuştur. İnsan kök hücresi ile kızıl elma kök hücresinin aynı oranda UV ışınına maruz kaldığı bir deneyde, insan kök hücrelerinin yüzde 50’lik kısmı tamamen ölürken; kızıl elma kök hücreleri herhangi bir zarar görmemiştir.

Sonuç olarak, Isviçre elması olarak bilinen kızıl elma kök hücresinin cilt lekeleri, hücre yenilenmesi, ciltte sıkılaşma ve yaşlanma karşıtı tedavilerdeki etkili sonucu yadsınamaz. Aveclinic Yaşlanma karşıtı Sıkılaştırıcı Serum Aveclinic Yaşlanma Karşıtı ve sıkılaştırıcı Krem ve Aveclinic Göz Çevresi Bakım Kremi içeriklerinde de bulunan kızıl elma kök hücresi sayesinde kırışıklıklarınızda azalma, leke görünümlerinizde açılmayı ve cildinizdeki parlamayı günlük cilt bakım rutininizde kullandığınız Aveclinic ürünleri sayesinde farkedeceksiniz. Sağlıkla kalın.